Az érintés alapú kommunikáció csodája

reConnection 🪷 Az érintés csodája

A legnagyobb emberi szerv a bőr, mintegy 1,5-2 négyzetméternyi felületet tesz ki és 10 kg súlyú, mind a baktériumok, mind a vírusok és gombák megtalálhatóak a felületén. Nem csak a szervezet védelmében játszik szerepet, hanem a legnagyobb kiterjedésű érzékszervünk is, és a Teremtés jógájában egyben a legfontosabb. A tapintás, érintés nem csak az emberi magzat első kapcsolata a külvilággal, a biológiai evolúció folyamatában is ez volt az első érzékelési forma. A legősibb evolúciós emlékek ezért nem belső képek, azaz vizuális információk lenyomatai, hanem egy teljesen sajátos és izgalmas érzésvilág. 

Azt kérdezheted, mi olyan rendkívüli abban, ha összeér két kéz, vagy valakinek megsimogatom a karját? Ez nem csak két bőrfelület, hanem világok találkozása. A gyakorlataink kapcsán sokszor foglalkozunk a testünk részét képező mikrobiom rendkívüli szerepével, nem csak a holisztikus egészségünk, hanem a fejlődési lehetőségeink szempontjából is. Mindannyiunknak egyedi, csak ránk jellemző mikrobiomja van (a velünk élő baktériumok, vírusok, archeák, gombák összességét nevezzük így), amelynek a nagy része az emésztőrendszer lakója, de ott vannak bőrünk minden egyes négyzetcentiméterén is ezerszámra, egy lényegében összefüggő felületet alkotva. Sőt, nincsenek éles határai sem  mikrobiomunknak, kvázi auraként lebeg körülöttünk egy része.

Emellett egyedi mikrobiomja van a nemi szerveinknek is, amik fontos szerepet játszanak az intim érintések közben létrejövő mikroszintű kölcsönhatásokban, információ áramlásban. Az érintés így az egyetlen olyan érzékelési forma, amiben nem csak emberi szervek, hanem a mikrobiomunk is részt vesz. Ezekkel az információkkal talán már megalapoztuk az érdeklődésedet, és kíváncsi lettél arra, mit jelent ez a te életedre nézve.

Annak ellenére, hogy az érintésnek evolúciósan is kiemelkedő szerepe van a kezdetek óta az élőlények közötti kapcsolódásban, kommunikációban, az embernél néhány éves kor után háttérbe szorul. Az újszülött még kifejezetten az érintés okozta örömök és harmónia világában él (szoptatás, anyai érintések), de a fejhez kapcsolódó érzékszervi észlelések gyorsan dominánssá válnak. Az érintés felnőtt korra már inkább csak a szorosabb társas kapcsolatok, és az abban megnyilvánuló intimitás, szexualitás része. 

Az érintésekben áramló információ azonban addigra már inkább csak ösztönösen csapódik le bennünk: vannak, akiknek az érintését szeretjük, másoké rosszul esik. Egyes testrészeink érintését szeretjük, mások elutasítást vagy akár undort váltanak ki. Az érintés okozta érzelmet ugyan még képesek vagyunk detektálni, a mögötte álló információs kölcsönhatást azonban már nem tudjuk tudatosítani. Nem értjük, mi miért vált ki bennünk vonzást vagy épp taszítást, holott jól definiálható információs folyamatok állnak a háttérben.

A bőrünk egy viszonylag homogén szervnek gondolhatjuk, azonban rengeteg önálló funkciójú részre osztható, és mindegyiknek saját mikrobiomja van. Azaz egyes bőrfelületek más-más információkat hordoznak, és különböző mikroorganizmusok is kapcsolódnak hozzájuk. A kölcsönhatások a kicsi lények és a testünk sejtjei, szervei között rendkívül komplexek és sokfélék: kémiai úton, mechanikai és elektromágneses rezgések segítségével is áramlanak az információk. 

Nem véletlenül a tenyér, az ujjak, sőt kifejezetten az ujjbegyek, a nyelvhegy, az ajkak és a nemi szervek felületeit használjuk a legszívesebben intim érintésekhez. Nem csak az idegvégződések magas száma teszi érzékennyé ezeket a felületeket, olyan speciális receptorok is itt koncentrálódnak, amik mechanikai vibrációkra specializálódtak (pl. Vater-Pacini-testek 40-300 Hz közötti tartományban, vagy Meissner-testek 10-50 Hz között). És nem véletlenül: a velünk élő mikrobiom élőlényeinek is van sajátfrekvenciája, ami részben a bennük zajló mikrobiológiai folyamatokból, részben a mozgásukból fakad.

Milliónyi apró lény vesz részt minden egyes érintésünkben

A tudomány sokáig egyszerű élőlényeknek tartotta a mikroorganizmusokat, sok meglepetést tartogat az egyre részletesebb megismerésük. Egyes baktérium törzsek több mint 100 különböző receptorral tapogatják le a környezetüket, és így minden számukra releváns információval rendelkeznek, amit tudniuk kell ahhoz, hogy életben maradjanak. Ha pedig bármilyen változás áll be a környezeti tényezőkben, azonnal elkezdenek alkalmazkodni. Ez a jelenség némi riadalmat is okoz az orvos-társadalomban, mert ennek az alkalmazkodó képességnek köszönhető az antibiotikum-rezisztencia kialakulása. Más lapra tartozik, hogy véleményünk szerint alapvetően rosszul közelítünk a mikroorganizmusok világához, szemléletmód váltásra van szükség, ezzel külön foglalkozunk majd azokban az írásokban, amiknek a holisztikus egészség a témája.

Ha volt már olyan érzésed, hogy valakinek az érintésétől bizsereg a tested, akkor most már tudod, hogy miért: rengeteg apró lény mozog rendületlenül a bőrön, hogy téged boldoggá tegyenek… 🙂

Viccet félretéve – tényleg így van. Amikor érintünk, annak a folyamatában nem csak egy-egy testrészünk vesz részt, hanem minden milliónyi más élőlény, amelyek “tudatosan” vesznek részt abban a kapcsolódásban, ami ilyenkor létrejön. 

A saját életemből már évekkel ezelőtt kiiktattam a fertőtlenítőszereket, és minden olyan anyagot, ami károsan hathat a velem élő mikroorganizmus világra. Ha tehetem, esővízben fürdök, a bőröm meghálálja, ellenben rosszul reagál a klóros vízre. Ne pusztítsd el a társbérlőidet, hanem tanulj meg velük együttélni. A békés koegzisztencia nem csak a holisztikus egészségünk alappillére, hanem feltétele is annak, hogy teljesen új érintés-élményeket tapasztaljunk meg.

Fedezzük fel az érintés új minőségeit

A Teremtés jógájának módszertanában az érintés alapú kommunikáció újrafelfedezése, a benne rejlő lehetőségek kiaknázása központi elem. Az érintéses gyakorlatok lényege, hogy megtanuljuk összekötni a tapintást az információval: milyen gondolatokat, érzéseket vált ki bennünk meghatározott testtájékok érintése? Miért vált ki más-más érzést ugyanannak a személynek az érintése attól függően, hol és hogyan érint? Milyen testfelületek érintése aktivál traumatikus vagy épp transzgenerációs emlékeket, és miért pont azok? Mi történik, ha módosult tudatállapotban kapunk és adunk érintéseket? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Az érintést a benne rejlő evolúciós lehetőségekhez képest elcsökevényesítettük, nem használjuk ki a benne rejlő lehetőségeket. Tudatosítsuk magunkban, hogy minden érintés során létrejövő kölcsönhatás egyedi és megismételhetetlen. Azt gondolhatjuk, hogy miért lenne más, ha ugyanaz az ember harminc éven keresztül ugyanazokat a mozdulatokat végzi a testemen? Ha csak a felszínt nézzük, a fej érzékszerveivel észlelhető folyamatokat, akkor valóban úgy tűnik, hogy ismétlődő cselekményekről van szó. De ha a teljes kontextust szemléljük: pillanatról pillanatra változó állapotban vagyunk.

Mivel körülöttünk minden mozgásban van, maga a bolygó is, amelyen élünk, a sejtjeink, az őket alkotó molekulák sosincsenek kétszer a tér-idő kontinuum ugyanazon pontján. Ebből fakadóan a létrejövő kölcsönhatások minden esetben egyedi információkat fognak hordozni, ez az élet minden folyamatára érvényes. Hasonlóságok vannak, részben általánosítható tendenciák, és törvényszerűségek, amelyek mentén ezek a kölcsönhatások létrejönnek. De az azokban áramló információ és energia minősége mindig egyedi.

Tehát mind az emberi sejtjeink, mind a mikrobiomunk valamennyi érintés kölcsönhatásában mást fog közvetíteni, más-más információkat nyerhetünk ki belőlük. Amennyiben tudatossá válunk erre, az érintés teljesen új minőségét fogjuk felfedezni, és elkezdhetjük használni a mindennapjainkban ez ebben rejlő kommunikációs, tanulási lehetőségeket.