Az angol bodywork (testmunka) kifejezés sokféle irányzatot takar, jellemzően mozgással vagy érintéssel járó önismereti csoportmunka. Az érintés alapú testmunkát 15 évnyi tapasztalat mentén építettük ki, mostanra egy letisztult, egyszerűen elsajátítható, egyes elemeiben akár egyedül is elvégezhető technika, amik az Újjászületés gyakorlatok első lépését képezik.
A tapintás az öt alapvető érzékelési mód egyike, hívjuk bőrérzékekésnek is; mivel a bőr az első kifejlődő érzékszerve a magzatnak, ezért ezen keresztül szerezzük az első benyomásokat a külvilágról. Már 8-12 hetes korban aktívan gyűjtjük az információkat az anyai magzatvíz közvetítésével, ezek olyan gyökértapasztalatokká válnak, amik az egész később életünkben is hatással lehetnek ránk.
A reConnection gyakorlatokban ezért is játszik ekkor szerepet mind a víz, mind az érintés, mert emlékeztetnek bennünket a legősibb állapotunkra. A “reTouch” technikák jelentik a belépési pont az érintés alapú testmunkába. Egyéni, páros ill. csoportos gyakorlatok, amik különösen azoknak jelenthetnek egy első lépést a visszakapcsolódás útján, akik elszoktak az érintésektől, vagy akár idegenkednek tőlük.
A testmunka a testünk elfogadásáról szól
Az reTouch első szintjének technikája finom érintések sokasága, amelyek során megfigyeljük az érintésekre adott testi és érzelmi reakcióinkat. Megtanuljuk kommunikálni a gyakorló partnerek felé mindazt, amit az érintések közben érzünk és gondolunk. Különös hangsúlyt kapnak a szomatikus reakciók (befeszülés, ellazulás, fájdalom, izgatottság stb.), és azok értelmezése. A teljes reConnection módszertan egyik pillére, hogy a közreműködésnek minden gyakorlatban önkéntesnek kell lennie. Minden esetben meg kell lennie a személyes döntésnek, hogy “ezt szeretném megtapasztalni”.
Gyakran tapasztaljuk, hogy a mindennapokban a testünk egymással teljesen ellentétes tartalmú üzeneteket kap tőlünk. Ha pl. valaki fogyni szeretne, de mégis nekiáll csokoládét enni, hogy milyen finom, és közben azt gondolja, ezt nem lett volna szabad – ebből milyen következtetést vonhat le az elme, ami közvetíti a végrehajtandó utasításokat a testünknek? Az egyik üzenet a testi élmény, hogy milyen finom ez a csoki, a másik információ, hogy ez rossz, kerülendő.
Ne csodálkozzunk azon, ha ilyen zavaros belső kommunikáció mellett nem az történik, amit el szeretnénk érni. Egyre több ember hiperérzékeny, ami azt is jelenti, hogy a teste hatékonyan ülteti át szomatikus folyamatokba az elme üzeneteit. Ha ezek ellentmondásosak, a testi folyamatok sem lesznek lekövethetőek és egyértelműek, sőt akár betegséghez is vezethetnek.
A testmunka első feladata, hogy elfogadjuk a testünk jelenlegi állapotát. Ez az alapfeltétele annak, hogy bármin változtatni tudjunk. A második lépés, hogy tudatossá váljunk a koherens és egyértelmű belső kommunikációra – az ellentmondásos üzenetek belső feszültséget, stresszt okoznak, de akár depresszió vagy betegségek kiváló oka is lehet.